TWG 2025 Chengdu, CHN
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság védnöksége alatt 12. alkalommal megrendezésre kerülő multisportesemény 2025. augusztus 7 és 17. között zajlik majd Kínában, Szecsuán tartomány fővárosában, Csengtuban.
A nemzetközi seregszemlén több mint 100 országból, közel 5000 sportoló vesz majd részt, akik 35 sportágban mérhetik majd össze erejüket. E mérföldkőnek számító eseményen ünnepeljük a sport erejét, amely összehozza az embereket, ápolja a nemzetközi barátságokat és elősegíti az egészséges versenyszellemet. Legyen szó sportolóról, rajongóról vagy szurkolóról, most itt az ideje, hogy mindenki felkészüljön egy felejthetetlen élményre Csengtuban!
Résztvevők
Blaszák Lilla Gréta
Sportág: uszonyosúszás
Versenyszám: 400 m felszíni úszás
Legjobb eredményei: 2016 junior vb-3. (4x100 m női felszíni váltó) 2017 junior vb-6. (100 m női felszíni úszás) 2019 Eb-3. (4x100 m női felszíni váltó) 2021 vb-3. (4x200 m női felszíni váltó) 2022 3xFISU egyetemi világkupa 1. hely (200 m, 400 m, 800 m női felszíni úszás)
Születési hely, idő: Kecskemét, 2000.09.07.
Nevelőegyesület: Bácsvíz-KVSC
Egyesület: Bácsvíz-KVSC
Nevelőedző: Juhos Gergely
Edző: Szabó László
Foglalkozás: tanuló
Életének mindig is szerves része volt a sport. Tízéves korában ismerkedett meg az uszonyosúszással. „Korán megtanultam úszni, és egy iskolai bemutató úszás alkalmával ismerkedtem meg a sportággal. Beleszerettem, és ’azóta sem engedtük el egymást’. Ötödikes koromban még csak hobbiszinten űztem, de később egyre jobban megtetszett, és az egyesületem benevezett kisebb hazai versenyekre. Mivel minden egyes alkalommal jobb eredményt akartam elérni, egyre komolyabban vettem a felkészülést és a versenyzést, mígnem elindultam az országos bajnokságon.” – emlékezett vissza a kezdetekre. Kipróbálta a kosárlabdát, a röplabdát is. Sok mindent köszönhet a sportnak, például nagyon sok helyre eljutott az uszonyosúszás révén. Imád főzni, és nem tartja magát babonásnak. A sportolók között nincs példaképe, de több sztársportoló karrierjét követi. Birminghamre kettőzött erővel készül. Konkrét helyezésben nem gondolkodik. Mint mondja, mindig a lehető legjobbra törekszik. Azzal elégedett lesz, ha egyéni csúcsot úszik. A sport mellett a távlati céljai között egy gépészmérnöki diploma szerepel, addig is a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában gyakornokként dolgozik.
Sportágak:
Uszonyos ÚszásBukor Ádám
Sportág: uszonyosúszás
Versenyszám: 200 m felszíni úszás, 400 m felszíni úszás, 4x100 m férfi felszíni váltó
Legjobb eredményei: 6xvb-1., 6xEb-1. 4xVilágkupa sorozat 1. hely, 4xvilágcsúcstartó
Születési hely, idő: Galánta, 1999.01.22. Nevelőegyesület: Vágsellye
Egyesület: Győri Búvár SE
Nevelőedző: Jakoda Tibor
Edző: Jakoda Tibor
Foglalkozás: tanuló
Bukor Ádám a hazai és a nemzetközi uszonyosúszás egyik kiemelkedő egyénisége. Hatéves kora óta sportol. Gyerekként tollaslabdázott, a gimnazista évek alatt focizott, ezenkívül szeret kerékpározni és görkorcsolyázni. Tipikus sportoló alkat – fizikailag és lelkileg is. A Világjátékokon minél több sikert szeretne elérni, ez egyben az időeredményeire is vonatkozik. Félelmetes eredménylistája van. Ha csak a számokat nézzük: csapatkönyvünk lapzártájakor a 23 éves klasszis elmondhatja magáról, hogy 17 éve úszik, 400 verseny van mögötte, és ebből több mint 300-at megnyert. Folyamatosan tanul az edzések mellett. Szociálpedagógus lesz, de a tanulmányok tekintetében megvan a következő nagy cél is: a pszichológia is érdekli. Abból szeretné megszerezni majd a második diplomáját. Közben csaknem profi fotós, a kevés szabadidejében sokat fotózik. Napi 10 és 20 kilométer közötti távot úszik két részletben, közben pedig edzőtermi munkát is végez. Sok energiát fektet a birminghami felkészülésbe, és bízik abban, hogy a lehető legjobbját tudja majd nyújtani a Világjátékokon.
Sportágak:
Uszonyos ÚszásChukwu Hannah
Sportág: fallabda
Versenyszám: női egyéni
Legjobb eredményei: U19 Eb-2. (2022), 4-szeres magyar bajnok
Születési idő, hely: Komárom, 2003.07.07.
Nevelőegyesület: Squashberek Sportegyesület
Egyesület: Squashberek Sportegyesület
Nevelőedző: Farkas János
Edző: Farkas János
Foglalkozás: sportoló, tanuló
Tízévesen kezdett fallabdázni, mellette párhuzamosan sokáig focizott is. Hamar döntés elé kényszerült, és rájött, hogy az egyéni sportág sokkal jobban fekszik neki. A squashnál kizárólag rajta múlik, hogy a mérkőzésnek győztes vagy vesztes kimenetele lesz. Rendkívül megterhelő volt számára a tanulást és sportot egyensúlyban tartani: gyakran volt tanítás előtt és után is edzése, amikor csak este nyolc körül tudott elkezdeni tanulni. Nem tartja magát példás diáknak, de édesanyja mindig szorgalmazta, hogy szerezzen diplomát. Jó irányba halad, ugyanis felvették az amerikai Trinity College-ba, és augusztusban már ott kezdi tanulmányait. A Trinity-ben van az Egyesült Államok harmadik legjobb squash képzése. Kiskorában nagyon izgulós volt, de az évek során ezt le tudta vetkőzni. Minden meccs előtt egy órával el szokott vonulni, lehetőleg úgy, hogy ne szóljon akkor már senki hozzá, és maximálisan a meccsre koncentrál. Úgy érzi, hogy a sportnak köszönheti kitartását és fegyelmezettségét. Akadnak alkalmak, amikor nézeteltéréseik vannak edzőjével, azonban komoly vitájuk soha nincs. Izgatottan várja a Világjátékokat, de konkrét kitűzött célja nincs, ugyanis olyankor hajlamos elizgulni a meccset.
Sportágak:
FallabdaCséplő Kelen
Sportág: uszonyosúszás
Versenyszám: 100 m uszonyos gyorsúszás
Legjobb eredményei: 2021 vb-1. (4x100 m mix uszonyos gyorsváltó)
Születési hely, idő: Budapest 2003.03.14.
Nevelőegyesület: Amphora Búvár Klub
Egyesület: Amphora Búvár Klub
Nevelőedző: Czech Viktória
Edző: Kosztin Tibor
Foglalkozás: tanuló
Kilencéves kora óta sportol, eleinte focizott, valamint úszott. Azonban ezekben nem volt kiemelkedő tehetség, így nem is volt számára annyira élvezetes, habár a foci megmaradt, mint hobbi. Szerencsés módon édesapja ismerte a mostani edzőjét, így volt lehetősége kipróbálni az uszonyosúszást, amelyben mostanra már számos kiemelkedő eredménnyel büszkélkedhet. Gyorsan megkedvelte ezt a sportágat, ugyanis imádja a vizet, és szereti a sok és kemény fizikai „munka” édes gyümölcsét. Jól érzi magát az uszodában, mondhatni a második otthona, szereti azt is, hogy fejlődése és eredményei csakis rajta múlnak. Sok mindent köszönhet a sportnak, számára fontos emberi kapcsolatokat is kapott tőle. Különlegessége, hogy egy-egy rosszul sikerült versenyszám után is össze tudja magát szedni, maga mögött hagyva a negatív gondolatokat, képes kizárólag az új lehetőségekre fókuszálni. Ha edzője, valamint az ideje engedi, rengeteg zenét hallgat, és az elengedhetetlen hobbiját, a focit űzi. A Világjátékokon az első háromban szeretne végezni és rengeteg értékes tapasztalatot gyűjteni.
Sportágak:
Uszonyos ÚszásFarkas Balázs
Sportág: fallabda
Versenyszám: férfi egyéni
Legjobb eredményei: felnőtt Eb-4. (2020), U19 junior Eb-2. (2016), 4x magyar bajnok, 76. a világranglistán
Születési hely, idő: Tatabánya, 1997.04.02.
Nevelőegyesület: Squashberek Sportegyesület
Egyesület: Squashberek Sportegyesület
Nevelőedző: Farkas János
Edző: Farkas János
Foglalkozás: sportoló
Minidig is örökmozgó gyerek volt. Sokáig focizott, de kiborította, hogy hiába tesz 110 százalékot az edzésekbe, ha a többiek nem fektetnek be ugyanennyi energiát. Már ekkor körvonalazódott, hogy az egyéni sportág lesz az ő vonala, 13 évesen pedig édesapja elvitte a helyi squashklubba. Onnantól kezdve le sem lehetett parancsolni a pályáról. Édesapja volt a legfőbb támogatója, nélküle nem is biztos, hogy belevágott volna a sportolói karrierbe, ami nagyon rögös útnak bizonyult. Főleg fiatalkorára volt jellemző, de a mai napig is előfordul, hogy egy-egy vesztes mérkőzés után elkeseredésében sírva fakadt. Mégsem adta fel, sőt! Az ilyen meccsek után még keményebben edz, hogy sose jöjjön le úgy a pályáról, hogy nem tett meg mindent a győzelemért. Nincs szerencsehozó talizmánja, de minden győztes meccsről hazahoz a kutyájának egy squash labdát, amivel játszhatott. Mióta házi kedvence elhunyt, azóta az ő labdáját pattogtatja, amikor a versenyekre pakol. Rendkívül jól képes megőrizni a hidegvérét, kiválóan improvizál, és játéka technikásabb, mint a legtöbb versenytársáé. A mostani a második részvétele lesz a Világjátékokon. Nem számít könnyű meccsekre, de úgy gondolja, képes rá, hogy a legjobb 16 közé kerüljön.
Sportágak:
FallabdaGardi Dominika
Sportág: görkorcsolya
Versenyszám: pálya versenyek: 10 km pont elimináció, 1000 m, 10 km elimináció; utcai versenyek: 10 km pontozásos, 15 km elimináció
Legjobb eredmények: junior Eb-3. (2016, 2017), junior vb-6. (2016); Eb-4. (2021), vb-8. (2019), Világkupa 3. hely (2019)
Születési hely, idő: Pullman (Egyesült Államok), 1998.05.13.
Nevelőegyesület: Tornádó Team Korcsolyázó Sportegyesület Szeged
Egyesület: Tornádó Team Korcsolyázó Sportegyesület Szeged
Nevelőedző: Borbásné Garzó Erika
Edző: Kéri Ferenc
Foglalkozás: sportoló
Annakidején édesapja állást kapott Amerikában, így a család kiköltözött az USA-ba, és ő ott született. Másfél éves volt, amikor visszatértek Magyarországra, és élete túlnyomó részét már itt töltötte. Az óvodában kezdett el görkorcsolyázni: szerelem volt első látásra. Garzó Erikához járt tanulni, aki meglátta benne a tehetséget, onnantól pedig már nem volt visszaút. Roppant komplex sportágnak tartja a görkorcsolyát, és Dominika szerint emiatt is ennyire tartós a vonzalom a részéről. Mint mondja, a sebesség, az állóképesség és a taktika egyaránt fontos része a gyorsasági görkorcsolyázásnak. A 24 éves szegedi sportoló családja kiemelkedően sportszerető, és bár családtagjai inkább a labdajátékokhoz kötődnek, egy pillanatig sem volt kétséges, hogy őt is kezdetektől fogva mindenben támogatják. 2021 nyarán befejezte egyetemi tanulmányait, és maximálisan a sportágára tudott koncentrálni. A tavalyi világbajnokságon szerzett jogot a birminghami indulásra. A Kolumbiában rendezett verseny hangulata, ahol majdnem 3000 néző szurkolt a versenyzőknek, örök élményként maradt meg benne. Dominika az első magyar gyorsasági görkorcsolyázó, aki kijutott a Világjátékokra, és a játékok zárultával sem tervezi abbahagyni sportolói karrierjét, addig folytatná, ameddig örömet talál benne.
Sportágak:
GörkorcsolyaGyárfás Bence
Sportág: életmentés
Versenyszám: 4x25 m férfi babamentő váltó, 4x50 m férfi akadályváltó, 4x50 m férfi kombinált váltó
Legjobb eredményei: 2017 úszó rövidpályás Eb-5. (4x50 m férfi gyorsváltó) 2019 úszó rövidpályás Eb-5. (4x50 m férfi gyorsváltó)
Születési hely, idő: Budapest, 1993.08.06.
Nevelőegyesület: Lator SE
Egyesület: Star Sportakadémia SE
Nevelőedző: Horváth Szilárd
Edző: Star Sportakadémia SE edzői
Foglalkozás: úszásoktató
Az iskolai közösség inspirálta az úszásra, amit 13 évesen kezdett el Hatvanban Gyárfás Bence. Az életmentéssel 2017-ben találkozott, Batházi Tamás invitálására próbálta ki a sportágat. Izgalmas, érdekes kihívásnak tartotta, és felüdülésnek érzi az életmentéssel való foglalatosságot az úszás monotonitása után. Azt mondja: a birminghami Világjátékokon induló csapattal nagyon összeszoktak, a felkészülések során pedig mindig nagyon jó a hangulat. Bevallása szerint utolsó nagy dobására készül a megmérettetésen, ezt követően a civil életben szeretne helytállni. Műszaki menedzsernek tanult, és projekt menedzserként szeretne elhelyezkedni. Azt mondja: mindenképpen érmekért mennek az Egyesült Államokba. Szabadidejét legszívesebben a barátaival tölti, de nem veti meg a konzolos játékokat és a wakeboardot sem. Nagy örömmel tekint vissza az elmúlt öt évére, amelyet az életmentő csapattal töltött, és szívből ajánlja másoknak is a sportágat: legfőképpen úszóknak, hogy ki tudjanak törni a monotonitásból.
Sportágak:
Élet és VizimentőHidi Balázs
Sportág: táncsport
Versenyszám: latin
Legjobb eredményei: 2022 világranglista 6. hely 2022 Európa-kupa 4. hely 2022 International open 1. hely
Születési hely, idő: Budapest, 1996.10.07.
Nevelőegyesület: Valcer TSE
Egyesület: Valcer TSE
Nevelőedző: Bíró Csaba
Edző: Andrea Silvestri
Foglalkozás: táncpedagógus
A tánc mellett futballozott és futsalozott, de a tánc kilenc éves kora óta része az életének. Szerinte a táncsport a legösszetettebb, legszebb sport, amelynek komoly fizikai és művészeti oldala is van. A táncsportnak a kitartást és azt az életfelfogást köszönheti, amely szerint most él. Párjával, Kis Violettával latin táncokban lép parkettre Birminghamben. Korábban nem fordult elő, hogy egyazon a játékokon két magyar latin páros is bemutatkozhasson: ezúttal Hidiéken kívül Silvestri Andrea és Váradi Martina képviseli a magyar színeket. Hidi Balázs számára ez rendkívül emlékezetesnek ígérkezik, hiszen nagy példaképe éppen Silvestri Andrea. Nem tartja különösebben babonás embernek magát, de a rajtszámát csakis a párjának, Kis Violettának engedi meg feltűzni. A céljai között szerepel, hogy olyan táncos legyen, akire emlékeznek majd. A sport befejezése után a táncosok képzése vonzza. Egy tánc campust képzel el, ahol minden adott lenne a jövő generációinak ahhoz, hogy minél jobbak legyenek. Csapatkönyvünk írásakor a világranglistán előkelő helyet foglalnak el: a nyolcadik pozícióban várják a Világjátékokat. Ám nem ez a csúcs, hiszen 2022-ben a több ezer párost nyilvántartó rangsorban voltak hatodik helyezettek is.
Sportágak:
Táncsport
Hárspataki Gábor
Sportág: karate
Versenyszám: 75 kg
Legjobb eredményei: olimpia 3. (2022), Európa Játékok 3. (2019), Eb-2. (2018), Eb-3. (2017)
Születési hely, idő: Budapest, 1996.02.27.
Nevelőegyesület: Nóva SE
Egyesület: MTK
Nevelőedző: Faragó Tibor
Edző: Fischer Mihály
Foglalkozás: sportoló
A 181 cm magas, 78 kg-os karatés sporttörténelmet írt 2022-ben. Sportága ugyanis Tokióban szerepelhetett először az olimpiák programján, ahová Hárspataki Gábor személyében egy magyar versenyzőnek is sikerült kijutnia. És ha már ott volt, az MTK kiválósága nem adta alább a bronzéremnél. A csoportmérkőzések során hihetetlen körülmények között, egy utolsó másodperces fejrúgással fordított japán ellenfele ellen, ezzel továbbjutott csoportjából, és végül felállhatott a dobogó harmadik fokára. A 26 esztendős versenyző ötévesen kezdett el karatézni, ahová édesanyja azért vitte le, hogy levezesse a felesleges energiáit. Sok sportban vett részt iskolai szinten, és mindenhol tehetségesnek bizonyult, de a karatéban mindig talált valami újat, érdekességet, ezért ragadt meg ott. A legnagyobb sikere Tokiót megelőzően az Európa Játékokon szerzett bronzérem volt, de Eb-n végzett már második és harmadik helyen is. Szeretne majd egyszer nagy világversenyen a dobogó tetejére is felállni, a Világjátékokon pedig ugyanaz a célja, mint az olimpián: éremmel távozni Birminghamből. Pályafutása után is szeretne a karatéban maradni, kipróbálná az edzősködést, és reméli, hogy egyszer ő is kinevelhet egy olimpián szereplő versenyzőt.
Sportágak:
KarateKis Violetta
Sportág: táncsport
Versenyszám: latin
Legjobb eredményei: 2022 világranglista 6. hely 2022 Európa-kupa 4. hely 2022 International open 1. hely
Születési hely, idő: Szentes, 1994.06.16.
Nevelőegyesület: Szilver TSE
Egyesület: Szilver TSE
Nevelőedző: Szatmári-Nagy Szilvia
Edző: László Csaba
Foglalkozás: táncpedagógus
Kis Violetta mesterdiplomás táncpedagógus. Párjával, Hidi Balázzsal jelenleg a világranglista nyolcadik helyét foglalják el. Egyben rekreátor és egészségfejlesztő is. 2000 óta, azaz hat éves kora óta versenytáncol. Az általános iskolában kötelező tantárgy volt a versenytánc és László Csaba, többszörös Világjátékok-résztvevő látta meg benne a tehetséget. A Szilver TSE mutatott irányt neki a továbbiakban, a szülei pedig mindenben támogatták. Az úszásba is belekóstolt, de a táncsport volt mindig a főcsapás. Első alkalommal szerepel a Világjátékokon, amelyre kettőzött erővel készül, és biztos abban, hogy karrierje egyik legfontosabb megmérettetése lesz. Szerencsésnek érzi magát, hogy ilyen gyönyörű sportágat űzhet. „A sport és a művészet ötvözete van a táncban. Igazán kiélhetem benne a nőiességemet, egy férfi és egy nő kapcsolatának minden érzelmét tükrözik a mozdulatok, zenére történő önkifejezés” – mondta Kis Violetta, aki hangsúlyozta, hogy rengeteg mindent kapott a hazai és a nemzetközi táncos társadalomtól. Úgy tartja, hogy a tánc által vált azzá, aki parkettre lép majd Birminghamben. Elmondása szerint a mentalitását, a személyiségét, a kitartását, a rugalmasságát és rengeteg értékes embert köszönhet ennek a közegnek, amire mind nagyon büszke.
Sportágak:
TáncsportKiss Nándor
Sportág: uszonyosúszás
Versenyszám: 4x50 m férfi felszíni váltó, 4x100 m férfi felszíni váltó
Legjobb eredményei: 2021 junior 3xvb-1., junior világcsúcs (400 m férfi felszíni úszás) 2022 felnőtt világcsúcs (800 m férfi felszíni úszás), junior világcsúcs (400 m férfi felszíni úszás)
Születési hely, idő: Gyöngyös, 2005.10.07.
Nevelőegyesület: Mátrai Erőmű Búvárklub
Egyesület: Mátrai Erőmű Búvárklub
Nevelőedző: Veress András, Szarvas Gábor
Edző: Veress András
Foglalkozás: Tanuló
Pályafutását az iskolai úszásoktatáson kezdte 2011-ben, majd 2013-ban már élete első versenyén vett részt. Más sportágakat is űzött, miután egyesülete megszűnt. ilyen volt a röplabda, a kosárlabda és a tenisz. A vízhez való kötődése azonban megmaradt: rátalált az uszonyosúszásra, amelynek kipróbálása után beleszeretett ebbe a különleges sportba, és főképp a gyorsasága nyűgözi le. Egyik legkülönlegesebb emléke, amikor a viharos tengerben úszott hatalmas hullámok között. Kitartó és folyton fejlődni akar sportban. Nemcsak úszik, ugyanis hobbija a kerékpározás. Példaképe Kanyó Dénes, akire felnéz. Legfőbb célja a Világjátékokon, hogy a váltóban a legjobb idejét érje el, és helytálljon a felnőtt mezőnyben. Szeretne majd későbbi Világjátékokon egyéni számban is szerepelni, illetve az idei felnőtt vb-n dobogóra állni. Elmondása szerint az élete végéig csinálná ezt a sportot, és szeretné másokkal is megszerettetni. Tagja volt annak a junior uszonyosúszó válogatottnak, amely minden várakozást felülmúlva, 19 éremmel zárta 2021-ben a lignanói világbajnokságot. A csapat sikeréből Kiss Nándor több éremmel vette ki a részét. A jövő uszonyosúszója. Sikersorozatát Birminghamben folytathatja.
Sportágak:
Uszonyos ÚszásKiszli Vanda
Sportág: maratoni kajak
Versenyszám: K-1 26 km, K-1 3,6 km
Legjobb eredményei: 6x-os világbajnok, 3x-os Európa-bajnok
Születési hely, idő: Szekszárd, 1993.12.27.
Nevelőegyesület: Atomerőmű Sportegyesület
Egyesület: Atomerőmű Sportegyesület
Nevelőedző: Gutai Dániel, Meczker András
Edző: Gannoruwa Levente
Foglalkozás: sportoló
2013-ban, a Kolumbiában megrendezett Világjátékokra a tartalék csapat tagjaként érkezett. Váratlanul, a verseny előtti nap tudta meg, hogy indulnia kell a 26 km-es maratoni távon. Ha már így alakult, rögtön ezüstérmet szerzett egyesben a fiatal kajakos. Sportos, örökmozgó családban nevelkedett, így a futóversenyek és a kirándulások nem hiányoztak a közös programokból. Az iskolában több mindent kipróbált: úszott, atletizált és röplabdázott, de keresett egy sportágat, amit versenyszerűen űzhet. Így esett a választás 11 éves korában a kajakra. 2010-ben már Spanyolországban, a maratoni vb-n ifiként versenyzett és lett ezüstérmes. Onnan már nem volt megállás, szinte minden évben a dobogó tetejére álhatott a legrangosabb versenyeken. Számára egyértelmű példakép Csay Renáta, a hússzoros maratoni kajak világbajnok, akit már fiatal kora óta csodálhatott, de a mai napig együtt is versenyeznek. Vanda legjobb képességének azt tartja, hogy mentálisan nagyon erős, így a versenyhelyzetekben mindig jól tud koncentrálni. Az idei Világjátékokon a célja a dobogó – nem titkoltan az aranyérem –, de a legfontosabb számára, hogy a maximumot tudja nyújtani.
Sportágak:
Maratoni kajak-kenuKövér Márton
Sportágak:
SárkányhajóLőcsei Zoltán
Sportág: aerobik
Versenyszám: csoport, aerodance
Legjobb eredményei: 2017 Világjátékok 3. hely (aerodance) 2021 vb-2. (csoport) 2021 Eb-1. (aerodance)
Születési hely, idő: Budapest, 1995.11.18.
Nevelőegyesület: Óbudai WDSE
Egyesület: Óbudai WDSE
Nevelőedző: Sinkó Andrea, Sipos Mónika
Edző: Sinkó Andrea, Sipos Mónika
Foglalkozás: tanuló
Lőcsei Zoltán gyerekként akrobatikus tornázott, szertornázott, táncolt, majd húszéves korában elkezdte az aerobikot, utóbbi azóta is meghatározó része életének. Azt vallja, hogy sokat köszönhet a sportnak, csapattársainak, édesanyjának és legfőbbképp az edzőinek. Az aerobik szerinte a magabiztosságát és határozottságát növelte, illetve alázatra tanította. Edzői tevékenykedéseiben is hasznát veszi a megszerzett tudásnak. A budapesti születésű fiatalemberhez múltjából adódóan az aerodance kategória áll hozzá a legközelebb: akrobatikus mozdulataival kitűnik a többiek közül. Nem babonás, a kemény munkában hisz. Jelenleg elsőéves sportszervezés szakon. Emellett edzőként kisgyerekekkel, valamint serdülő korú fiatalokkal is foglalkozik. Tanítványai szemében továbbra is követendő példa kíván lenni. A birminghami Világjátékokon a legjobbat szeretné kihozni magából, valamint a magas szintű teljesítmény mellett élvezni, és a csapattal közösen megélni a multisport esemény adta különleges pillanatokat.
Sportágak:
AerobikMozsár István Alex
Sportág: uszonyosúszás
Versenyszám: 200 m felszíni úszás, 400 m felszíni úszás, 4x50 m férfi felszíni váltó, 4x100 m férfi felszíni váltó
Legjobb eredményei: 2017 junior 2xvb-1. (400 m férfi felszíni úszás, 400 m férfi búvárúszás)
Születési hely, idő: Gyöngyös, 2000.12.27.
Nevelőegyesület: Mátrai Erőmű Búvárklub
Egyesület: Mátrai Erőmű Búvárklub
Nevelőedző: Veress András, Házler Tamás
Edző: Veress András
Foglalkozás: sportoló
Ötéves kora óta búvárúszó. Édesanyja és testvére is ugyanezt a sportot űzték, így a nyomdokukba lépett. Más sportágat ki sem próbált. Imádja a vizet, az uszonyos-, illetve a búvárúszást izgalmasabbnak, gyorsabbnak tartja a klasszikus úszásnál. A sportág által ismerte meg a határait, tűrőképességét, megtanult küzdeni és kitartónak lenni. 2018-ban váltóban bronzérmet szerzett a csapattal a felnőtt világbajnokságon, ez számára nagyon kivételes pillanat volt. Úgy véli, hogy legnagyobb erőssége a kitartás. Hobbi szinten horgászik. Babonás, van egy számára roppant fontos nyaklánc, amelyet kizárólag akkor vesz le, ha nagyon muszáj. Három példaképe van: Senánszky Petra, Stefano Figini és Kanyó Dénes. Nyerni szeretne Birminghamben, vallja, hogy minden sportoló ezért készül fel egy versenyre, de mindenképpen dobogós helyezésben gondolkodik. Főbb céljai, hogy minél több aranyérmet nyerjen nemzetközi versenyeken, később pedig edzősködni szeretne. Az uszonyosúszás az egyik legeredményesebb magyar sportág a Világjátékokon. E mögött a kiváló hazai edzői munka mellett a fiatal versenyzők hozzáállása húzódik meg. Példa erre Mozsár István Alex gondolkodása, aki tudását minél előbb át szeretné adni az utána jövőknek...
Sportágak:
Uszonyos Úszás
Nardelotti Ajsa
Versenyszám: 60 kg
Legjobb eredményei: Világjátékok, és Európa-bajnoki bronzérem
Születési idő és hely: 2001.03.28, Budapest
Nevelőegyesület: Békés Harcos SE
Egyesület: Perfect Fight Club
Nevelőedző: Bányász Adrián
Edző: Nagy Balázs
Foglalkozás: sportoló, edző, masszőr, irodai alkalmazott
Pár szó magáról:
A tánc világából csöppentem bele a küzdősportba. Ami megfogott benne, hogy egyrészt nincs itt földharc, de kemény fight megy a meccsek során. Álmaim között szerepel egyszer elcsípni a legfényesebb érmet a Világjátékokon, aztán a családalapítás előtt egy-két profi meccset megvívni.
Sportágak:
MuaythaiRontó Roland
Sportág: drón
Versenyszám: FPV verseny drón
Legjobb eredményei: Világkupa 2. hely (2021), világbajnoki résztvevő (2019)
Születési hely, idő: Budapest, 1995.03.28.
Nevelőegyesület: -
Egyesület: Magyar Modellező Szövetség – Drón Racing Hungary
Nevelőedző: -
Technikai vezető: Bakonyi Tamás
Foglalkozás: drón hardware fejlesztő
Öt és fél évvel ezelőtt szállt fel először verseny drónnal. Egy baráti társasággal közösen ismerkedtek meg a hazánkban még kevésbé elterjedt ügyességi versennyel. A hobbi drónoktól eltérően az FPV drónokon nincsen semmilyen stabilizáló vagy elektronikus érzékelő szenzor, ami segítené a pilótákat elkerülni egy ütközést. Az FPV a first person view rövidítést takarja. Azt a fajta repülést jelenti, amikor a gépet nem kívülről figyelve irányítják, hanem a videojátékokhoz hasonlóan, egy szemüveg segítségével, továbbított élőképpel vezérlik a drónt. A gépeket a versenyzők maguk építik meg, és szerzik be hozzájuk a különböző alkatrészeket. A versenyeket akadálypályán rendezik, ahol különböző kapukon kell átrepülni, illetve zászlókat kell megkerülniük a versenyzőknek. Egyszerre négy gép tartózkodhat a pályán, mindössze egy-másfél perc alatt teljesítik az feladatokat, a sebességük pedig elérheti a 150 km/órát is. A Világjátékokon most először kerül megrendezésre a Drone Racing. Többek között az amerikai, a dél-koreai és az ausztrál versenyzők is a legtechnikásabb pilóták közé tartoznak, de Rontó Roland így is az első tízbe szeretne kerülni Birminghamben.
Sportágak:
DrónsportRuzicska Vanessza
Sportág: aerobik
Versenyszám: aerodance
Legjobb eredményei: 2018 Gymnasiade 1. hely (csoport) 2021 Eb-1. (aerodance)
Születési hely, idő: Debrecen, 2002.09.26.
Nevelőegyesület: Flex-HDSE
Egyesület: Flex-HDSE
Nevelőedző: Kovácsné Laurinyecz Julianna
Edző: Kovácsné Laurinyecz Julianna
Foglalkozás: tanuló
Kitartást, fegyelmet és rengeteg bátorságot kapott egyebek mellett az aerobiktól Ruzicska Vanessza. A debreceni születésű fiatal versenyző hároméves kora óta sportol: lovagolt, úszott, szertornázott, azonban hajlékonysága és mozgékonysága miatt az aerobik volt a kedvence. E két tulajdonsága, valamint a kitartása miatt választotta ezt a sikeres magyar sportágat, amelyben a 2017-es wroclawi Világjátékokon négy érmet is szereztek a magyarok. A mindössze 19 esztendős lány imád csapatban dolgozni. A versenyző – elmondása szerint – 2018-ban találta meg önmagát az egyéni sportban. Akkor tudott igazán kiteljesedni, és jó eredményeket elérni. Nagyon babonásnak tartja magát. Színpadra lépés előtt például szinte megőrül, ha nem törli le a cipője talpát. Vanessza jelenleg emelt szintű biológiát és kémiát tanul, ugyanis az orvosi egyetemre szeretne felvételizni. A birminghami Világjátékokon dobogós helyezésben reménykedik. A nyári multisport-eseményt követően pedig a jövőben szeretne további világversenyekre is kijutni, és majd azokon is eredményesen szerepelni.
Sportágak:
AerobikSenánszky Petra
Sportág: uszonyosúszás / életmentés
Versenyszám: 50 m uszonyos gyorsúszás, 100 m uszonyos gyorsúszás, 4x50 m női felszíni váltó, 4x100 m női felszíni váltó / 4x25 m női babamentő váltó, 4x50 m női akadályváltó, 4x50 m női kombinált váltó
Legjobb eredményei:
Uszonyosúszás:
2017 2xVilágjátékok 1. hely (50 m női uszonyos gyorsúszás, 100 m női uszonyos gyorsúszás) 14xvb1., 6xEb-1., 4xvilágcsúcstartó
Életmentés:
2021 Eb-1. (4x50 m női akadályváltó)
Születési hely, idő: Debrecen, 1994.01.10.
Nevelőegyesület: Debreceni Búvárklub
Egyesület: Debreceni Búvárklub / Star Sportakademia SE
Nevelőedző: Fülep Zoltán
Edző: Kókai Dávid
Az uszonyosúszás világklasszisa, aki különleges módon két sportágban is vízbe száll a Világjátékokon. Egyetemi hallgató, a Debreceni Zöld Munkacsoport tagja, a Debreceni Sportcentrum Közhasznú Nonprofit Kft. sportolója, mint úszó. Hétéves kora óta sportol, 2003-ban volt az első uszonyosúszó versenye. Az életmentést 2021-ben kezdte el gyakorolni. Hobbiként a kerékpárt, a tollaslabdát és a lovaglást is kipróbálta, és jógázik is. Az uszonyosúszásban a gyorsaság fogta meg, és az életmentést is izgalmasnak találta. Elmondása szerint mindent, amit fel tud mutatni, a sportnak köszönhet. „Rengeteg dologra megtanított a sport, amiért nagyon hálás vagyok. Ha elölről kellene kezdenem az életemet, ugyanezt az utat választanám, ami közel sem volt zökkenőmentes, de a legnehezebb edzésekre vagy időszakokra is boldogan tekintek vissza. Ezekkel együtt édes igazán az az öröm, amit egy-egy cél elérésénél érzek” – vallja Senánszky Petra. A 2017-es Világjátékokat tartja élete versenyének, ahol uszonyosúszásban két egyéni számát hatalmas világcsúccsal nyerte meg. Birminghamben szeretné megvédeni a címeit, a váltó számokban pedig bízik abban, hogy a lehető legjobb helyen tudnak végezni. A Világjátékok után a 2024-es olimpiát célozza meg, ahová úszásban szeretne kvótát szerezni.
Sportágak:
Uszonyos ÚszásSándorfi Ajsa Adél
Sportág: muaythai
Versenyszám: 60 kg
Legjobb eredményei: Eb-3. (2022), ifjúsági vb-3. (2018)
Születési hely, idő: Budapest, 2001.03.28.
Nevelőegyesület: Respect Muaythai Hungary
Egyesület: Perfect Fight Club
Nevelőedző: Szászi Ferenc
Edző: Nagy Balázs
Foglalkozás: sportoló, irodai alkalmazott
Sándorfi Ajsa nőiessége mögött markáns küzdőszellem húzódik meg. Kifejezetten jó a belharcban, és agresszív fellépésre is képes. 2016 óta van ebben a sportágban, ami egy véletlennek köszönhető. Egy barátnője kérte meg, hogy kísérje el muaythai edzésre, és az alkalom bizony szerelem volt első látásra. Azóta a sportág megszállottja. Egy irodában dolgozik, de edzéseket is tart, miközben a birminghami Világjátékokra készül – és nem mellesleg esküvőre. Vőlegényével a nagy napot augusztusra, a Világjátékok utánra tervezik. Vannak rítusai: ilyen például, hogy a ringből megkeresi tekintetével a lelátón az édesanyját, és egy puszit dob neki. Persze a külföldi versenyeken ez nem mindig lehetséges, Amerikában is be kell érnie egy képzeletbeli „puszi dobással”. A felnőtt mezőnyben még nem régóta harcol, de máris többször bizonyította: számolni kell vele. Kreatív gondolkodású versenyzőről van szó. Ebbéli felfogását a civil életben is szeretné majd kamatoztatni. Mint mondja, az aktív pályafutása után nem szeretne eltávolodni imádott sportágától, de grafikusként tevékenykedne. A legfontosabb számára az elvégzett munkában való hite, éppen ezért elsősorban önmagában hisz.
Sportágak:
MuaythaiSuba Sára
Sportág: uszonyosúszás
Versenyszám: 100 m felszíni úszás, 4x100 m női felszíni váltó
Legjobb eredményei: 2019 junior vb-2. (50 m női felszíni úszás) 2021 junior vb-2. (50 m női felszíni úszás)
Születési hely, idő: Nagytapolcsány, 2004.09.22.
Nevelőegyesület: Debreceni Búvárklub
Egyesület: Debreceni Búvárklub
Nevelőedző: Kókai Dávid
Edző: Kókai Dávid
Foglalkozás: tanuló
2018-ban kezdett versenyszerűen uszonyosúszni. Rabul ejtette ez a sport, nagy odaadással járt az edzésekre, ami gyorsan meghozta gyümölcsét. Korábban táncolt, azonban azt nem érezte a magáénak. Az uszonyosúszásban azt szereti legjobban, hogy nagyon gyors és a vízben teljesen ki tud kapcsolódni. A sportnak köszönheti a mai személyiségét, radikális fejlődésen ment keresztül az elmúlt években: kitartást, küzdést, alázatot tanult ebben a közegben. Eddigi legemlékezetesebb pillanata az volt, amikor 2018-ban, élete első Világkupáján, ahol jóformán kezdőként vett részt, két győzelmet is aratott. Édesanyja ügyvédként dolgozik, édesapja a Szlovák Vadászkamara elnöke, és van egy húga, aki most készül gimnáziumba. Szeret a szabadban sétálni a kisváros környékén, ahol felnőtt, családdal, barátokkal lenni, valamint olvasni és utazni is. Versenyeken, amikor az úszódresszét veszi fel, mindig a jobb lábával kezdi az öltözést amikor pedig felül a rajtkőre, összekuporodik, átkarolja lábait és végignéz a saját pályáján, majd ezután áll csak fel – mondhatni ez az ő kis babonája. A sport területén Hosszú Katinka motiválja, de az életben több olyan személy is van, akikre felnéz. Célja a Világjátékokon, hogy a váltót a dobogóra segítse, egyéniben javítani szeretne idején, és még több tapasztalatot gyűjteni.
Sportágak:
Uszonyos Úszás
Szabó Györgyei Szebasztian
Sportág: életmentés
Versenyszám: 4x50 m férfi akadályváltó, 4x50 m férfi kombinált váltó
Legjobb eredményei: 2021 úszó Eb-1. (50 m pillangó) 2021 úszó rövidpályás Eb-1. (100 m pillangó) 2021 úszó rövidpályás Eb-1. (50 m gyors) 2021 úszó rövidpályás Eb-1. (50 m pillangó)
Születési hely, idő: Frankfurt, 1996.03.11.
Nevelőegyesület: Zentai Úszó Klub
Egyesület: Star Sportakadémia SE
Nevelőedző: Zelić Aleksandar
Edző: Petrov Iván és a Star Sportakadémia SE edzői
Foglalkozás: sportoló
2004-ben Zentán találkozott az úszósportokkal. Először csak érdeklődőként vett részt különböző vizes sportos programokon, majd később rendszeres edzésbe fogott. Kezdetben kis kitérőt tett a vízilabda irányába, de elmondása szerint a versenyszellem 18 évesen mégis az úszás felé terelte vissza. Kiemelkedő úszókarrierrel a háta mögött felkeltette az érdeklődését az életmentés sportág. Mint fogalmazott, kalandként tekint rá, ami kimozdítja az úszás monotonitásából, de ezzel együtt is roppant komolyan veszi a sportággal való elfoglaltságot. Úgy véli: egy sportolói karrier során nem a dobogó jelenti a csúcsot. Sokkal többet adnak a rajt előtti feszült pillanatok, és az, amikor beérik a kemény munka gyümölcse. A Világjátékokon is jó eredményeket vár: úgy látja, hogy egy kitűnő magyar csapat tagjaként mérettetheti meg magát, ezért dobogós helyekben reménykedik. Egyénileg szeretné minél tovább folytatni sportolói karrierjét, azt mondja: számára a legfontosabb a sport élvezete. Szabadidejében kimozdul a medencéből, de csak a partig megy: ha teheti, családjával és barátaival horgászni jár.
Sportágak:
Uszonyos Úszás, Élet és VizimentőTakács Krisztián
Sportág: életmentés
Versenyszám: 4x25 m férfi babamentő váltó, 4x50 m férfi akadályváltó, 4x50 m férfi kombinált váltó
Legjobb eredményei: 2008 olimpia 9. hely (50 m gyors) 2016 úszó Eb-5. (4x100 m férfi gyorsváltó) 2011 úszó rövidpályás Eb-3. (100 m gyors) 2019 úszó rövidpályás Eb-5. (4x50 m férfi gyorsváltó)
Születési hely, idő: Budapest, 1985.12.30.
Nevelőegyesület: Dunaferr-DVSI
Egyesület: Star Sportakadémia SE
Nevelőedző: Kovács József
Edző: Batházi Tamás
Foglalkozás: sportoló
Már négyesztendősen az uszodában töltötte a szabadidejét. Egy egészségügyi anomália miatt javasolták neki az úszást, és bár eleinte nem lelkesedett túlzottan a sportért, hamar kiderült, hogy óriási tehetség a medencében. Számos sportsikerrel a háta mögött 2017-ben találkozott az életmentés sportággal, jelenlegi edzője invitálására pedig ki is próbálta benne magát. Elmondása szerint a világszerte egyre szélesebb körben ismert sport technikai jellege fogta meg, valamint az, hogy képes az embereket kimozdítani az úszás kissé monoton mivoltából. A kezdeti próbálkozások után nagy lökést adott neki az első, csapatban megszerzett ezüstérem. A Világjátékokon is több dobogós helyezésre számít, egyes számokban az arany vagy az ezüstérem megszerzését tűzte ki célként maga elé. A magánéletben sportdiplomáciát tanul, és a későbbiekben ezen a területen szeretne elhelyezkedni. Nemcsak a medence, hanem a versenypálya hangulata is vonzza: szabadidejében, amikor csak teheti, örömmel hódol a motorsportok iránti szenvedélyének.
Sportágak:
Élet és VizimentőTóth Alexa
Versenyszám: Női NoGi 58 kg
Legjobb eredményei: felnőtt noGi világbajnok, felnőtt gi világbajnok, felnőtt noGi Európa-bajnok
Születési idő és hely: 2004.09.10, Zalaegerszeg
Nevelőegyesület: Bocfölde SE
Egyesület: Szkíta SE
Nevelőedző: Sós György
Edző: Száz Richárd, Mózer Géza erőnléti edző
Foglalkozás: tanuló (Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium 12. évfolyam)
Tóth Alexa 2015-ben, 11 éves korában kezdett el ezzel a sportággal foglalkozni, majd 2016- ban brazil jiu-jitsu, 2017-ben pedig judo edzéseken is rendszeresen részt vett. 2019 nyarán elkezdett budapesti edzésekre is járni Száz Richárdhoz, 2020 januárjában hivatalosan átigazolt hozzá, azóta pedig hetente kétszer a Szkíta SE edzéseit látogatja. 2022 januárjától pedig napi rendszerességgel Zalaegerszegen funkcionális erőnléti edzésen vesz részt.