Gyorskorcsolya: Két éve kezdte el, most egyedül képviseli Magyarországot a felnőtt vb-n
Készült2023-03-03
Mercs Abigél hosszú éveken keresztül szállította a remek eredményeket görkorcsolyában, aztán két éve úgy döntött, hogy komolyabban szemügyre veszi a jeget is. Mindez olyan jól sikerült, hogy a világkupa-eredményei alapján, egyedüli magyarként állhat rajthoz a heerenveeni világbajnokság tömegrajtos futamában.
Akár a mesében, ahol semmi sem lehetetlen… A legkisebb „királylány” két esztendővel ezelőtt gondolt egy merészet, és megpróbálkozott a gyorskorcsolyával. Tizennyolc évesen! Amikor sokan a tanulmányaik (vagy egyéb okok) miatt, akár abba is hagyják a sportot, nemhogy elkezdik. Mercs Abigél sem feledkezett meg a jövőjéről, mielőtt belevágott a jeges kalandba, behúzta mellé a BME vegyészmérnöki szakát is.
Fontos megemlítenünk, hogy előtte megfordult már a jégen, de akkor még csak kóstolgatta, illetve az sem elhanyagolandó, hogy nem volt teljesen idegen számára a sportág, hiszen a szombathelyi Savaria Speed Skating görkorcsolyázójaként már évek óta gyűjtögette az érmeket, sikereket. Az sem meglepetés, hogy a nyári aszfaltot a versenyzők télen jégre cserélik.
Ám az, hogy ez az ifjú hölgy két éve határozta el, hogy versenyszerűen szeretné űzni a gyorskorcsolyát, az idei szezon az első éve a „nagyok” között, és az eddigi hat világkupán elért eredménye alapján - egyedüli magyarként - ott lehet a hétvégén kezdődő felnőtt ISU Gyorskorcsolya Világbajnokságon, az maga a csoda!
Szeretjük az ilyen meséket, főleg, ha az élet írja. Mit mond erre a főhős?
Sosem gondoltam volna, hogy ez lehetséges. Óriási dolognak tartom, hogy az első felnőtt idényemben itt lehetek Heerenveenben a tömegrajtos futamban, ahová 24-en kvalifikálták magukat. Az is megeshet, hogy én vagyok a mezőnyben a legfiatalabb, de ez most mellékes. Az viszont nem, hogy mindez sok embernek köszönthető: a családomnak, a szövetségnek, Tóth Attila és Kóti Gábor edzőknek, no meg Hunyadi Emesének és a férjének, Timo Järvinen-nek is.
Hoppá! Én még azt próbálom megemészteni, hogy két évvel a kezdés után egy „alig felnőtt” lány kijut a vb-re, ahol pontosan, mikor is volt utoljára magyar?
Ha jól tudom, 2015-ben Nagy Konrád.
Szóval, ebbe a rövid, ám megsüvegelendő pályafutásba az is belefért, hogy kapcsolatba kerülj egy olimpiai-, világ- és Európa-bajnokkal, aki tanácsokkal látott el?
A Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség 2021-ben mentőövet dobott a koronavírus okozta létesítménybezárások idején, így ott lehettem többedmagammal egy olaszországi táborban. Akkor ismertem meg Emesét, aki Moravcsik-Fecskés Orsolyával közösen, sokat csiszolt a technikámon. Elképesztő a profizmusa, a hozzáállása a versenyzéshez, nagyon sok taktikai segítséget is kaptam tőle.
A technikait nem feszegetném, de megosztanál egy fontos taktikai részletet?
A tömegrajtos futamot leszámítva, itt ketten vagyunk, pályaváltással haladunk, és az időeredmény számít. Kívülről nézve úgy tűnhet, hogy az idő az ellenfél, ám elsősorban önmagunkkal kell megküzdenünk. Hiába sikerült jól a felkészülésed, hiába vagy erős, ha aznap fejben máshol jársz, vagy kiengedsz. A mentális felkészülés legalább annyira fontos, mint az erőnléti és technikai, ehhez pedig nagy segítség, ha jó, és könnyen elsajátítható tanácsokat kap az ember.
Gondolom, az sem árt, ha a háttered nyugodt, és csak a versenyzésre tudsz koncentrálni.
Számomra nagyon fontos a család és a barátok. Ha távol vagyok, naponta tartom a kapcsolatot a szüleimmel, testvéreimmel, nagyszüleimmel, de amikor otthon lehetek, akkor minden pillanatot szeretek velük és azokkal tölteni, akik mellettem állnak. A másik az anyagi háttér… A görkorcsolyával ellentétben, ahol azért a szülőknek is mélyen a pénztárcába kell nyúlniuk, itt szerencsénkre a szövetség mindenben támogatja a felkészüléseinket, versenyeinket. Mivel Magyarországon csak 300-as pálya van, a verseny meg 400 méteresen zajlik, ezért a központunk a németországi Inzellben van.
Amikor mondtad, hogy hiába vagy erős, ha aznap fejben nem vagy ott, eszembe jutott, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem vegyészmérnök szakán tanulsz éppen, és a vizsgafelkészülés/időszak, azért eléggé elviszi a fókuszt…
Talán meglepő, de rájöttem, hogy amikor rendesen odateszem magam a tanulásban, az pozitívan hat a sportra is. Egymást segíti a kettő, és ennek nagyon örülök.
Ha a jégen teljesen „bemelegedsz”, szögre akasztod a görkorcsolyát?
Nem tervezem. Kiváló nyári edzésforma, és versenyeken is szeretnék indulni.
Világjátékok-győzelem görkoriban vagy vk-érem gyorskoriban?
Az utóbbi felé húz a szívem, úgy érzem itt biztosítottak a lehetőségeim a fejlődéshez, és hát olimpiai sportág, az a nagy cél, hogy részt vehessek az ötkarikás játékokon.
Most egyedül képviseled Magyarországot, ezért adódik a kérdés: csapatban vb-részvétel, vagy egyéni bronz?
Nagyon remélem, hogy egyszer lesz csapatunk is a világbajnokságon, de mostanság az egyéni esélyeim elérhetőbbnek tűnnek.
Kaland vagy teher ez a világbajnokság?
Maradjunk annyiban, hogy kicsit mindkettő, de egyik sem. Ha már itt vagyok szeretnék jól szerepelni, s ott lenni a döntőben.
Mikor szoríthatunk neked?
Szombaton, március 4-én, 13.30-kor lesz a tömegrajtos futam elődöntője, de reménykedem, hogy utána a fináléban is.
Forrás, fotó: KLI/Hunskate/Mercs Abigél
További híreink
Az IWGA bejelenti a The World Games 2024-es év sportolója jelölteket
Készült2025-01-07
Elhunyt Keleti Ágnes — Kaddis egy olimpiai bajnokért
Készült2025-01-02
Elhunyt a Világjátékok-ezüstérmes strandkézis
Készült2024-12-31
Az IWGA bejelentette a Sportolói Bizottság választási folyamatát
Készült2024-12-16
Megtartotta az év utolsó elnökségi ülését az NVESZ
Készült2024-12-11
NVESZ-gála a 2025-ös Világjátékok jegyében
Készült2024-12-03
TWG 2025 – Megtartotta első sportolói tájékoztatóját az NVESZ
Készült2024-11-15