Deutsch-Lazsányi Erika: a ritmikus gimnasztika 30 éve tartó szerelem
Készült2021-01-19
Deutsch-Lazsányi Erika: a ritmikus gimnasztika 30 éve tartó szerelem
Négy év művészi tornát követően a szöuli olimpia után, több mint harminc évvel ezelőtt kezdett ritmikus gimnasztikázni Deutsch-Lazsányi Erika, persze akkor még Lazsányi Erikaként. A több, mint tíz esztendős versenyzői pályafutása során többször állt korosztályos és felnőtt verseny dobogóján, valamint korosztályos és felnőtt válogatott sportoló lett. Két évvel visszavonulása után, 2000-ban kezdődött az edzői pályafutása, így immár húsz éve edzősködik Deutsch-Lazsányi Erika, a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség (MRGSZ) Technikai Bizottságának elnöke. Az edzői karrierjében jubileuminak is tekinthető év szakmailag talán nem is alakulhatott volna jobban. A novemberi Európa-bajnokságon sporttörténelmi bronzérmet nyert tanítványa, a junior Kocsis Evelin, míg a közelmúltban a szakosztályvezetők szavazatai alapján az Év edzőjének választották klubjában, az MTK Budapestben.
“2020 a koronavírus-járvány miatt nyilvánvalóan megpróbáltatásokkal teli és szomorú év mindannyiunk számára, a tavalyi esztendő ugyanakkor történelmi sikereket hozott a magyar ritmikus gimnasztika életében. Külön gratulációt kaptunk az Európai Torna Szövetségtől, és írásban is megerősítették, hogy Kocsis Evelin buzogánnyal elért harmadik helyezése a magyar ritmikus gimnasztika első egyéni érme. Úgy gondolom, ez nemcsak Evelin sikere, hanem a hazai ritmikus gimnasztika, a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség és a Magyar Torna Szövetség dicsősége is egyben.”
Az MTK Budapestnél hosszú évekre visszanyúló hagyomány, hogy minden esztendő végén valamennyi szakosztály voksai alapján megválasztják az Év edzőjét, az Év felnőtt sportolóját és az Év utánpótlás sportolóját is. Ez egy jelképes, erkölcsi elismerés a trénerek számára, egy Díszoklevelet kapnak a díjazottak, a sportolóknak pedig különböző MTK-s ereklyéket is kiosztanak. Idén a szakosztályok Kocsis Evelint választották az Év utánpótlás sportolójának, míg Deutsch-Lazsányi Erikát az Év edzőjének.
“Nagyon megtisztelő ez az elismerés, ugyanakkor azt is tudom, hogy ezt a helyén kell kezelni, hiszen több sportágban – így például vívásban vagy kajak-kenuban – elmaradtak a világversenyek a pandémia miatt. Ezeket a díjakat az egyesület hagyományos jótékonysági bálján adják át, ami idén érthető módon sajnos elmarad. Bízom abban, hogy jövőre már meg lehet majd tartani a Blue and White partyt, és 2021-ben is jól szerepelnek majd az rg-sek és így lesz esélyünk az újabb elismerésre.”
Az MTK rg-szakosztálya egyedülálló teljesítménnyel rendelkezik a sportág hazai mezőnyében. Az elmúlt 18 évben 1611 érmet szereztek országos versenyeken, ebből 648 aranyérem, 2006 óta megszakítás nélkül ők a Magyar Kupa-győztesek, 2007 és 2020 között pedig tizenkét alkalommal lettek az év legeredményesebb ritmikus gimnasztika egyesülete. 2020-ban nyilvánvalóan a remek Eb-eredmények miatt nyerte el az elismerést Deutsch-Lazsányi Erika. A szakember így természetesen a kontinensviadalra is visszatekintett.
“A járvány miatt kétszeresen is nehéz volt a felkészülés. Egyrészt meg kellett birkózni a kijárási korlátozások okozta problémákkal, másrészt az utolsó pillanatig bizonytalan volt, hogy meg tudják-e rendezni az Európa-bajnokságot, és úgy kellett végül résztvenni a versenyen, hogy majd egy esztendővel korábban tudtak csak a versenyzők nagy nemzetközi versenyen indulni. Mi ebben a helyzetben úgy döntöttünk, hogy jelentős mértékben megemeljük Evelin gyakorlatainak nehézségi fokát. Külön dicséret illeti Evelint, hogy képes volt végig csinálni a felkészülést és szinte hibátlanul bemutatni ezeket a gyakorlatait.”
A TB-elnök idei szakmai terveinek középpontjában az olimpiai kvóta megszerzése áll, erre a legjobb magyar versenyzőnek, Pigniczki Fanninak több lehetősége is van.
“2021 az olimpia éve lett. A kvóta megszerzésére két esély nyílik, az egyik a Világkupa-sorozat, a másik az Európa-bajnokság. A Vk négy állomásból álló versenysorozat lesz, ahol a három legjobb összetettben elért helyezés számít. Az összesített listából kihúzzák azon országok versenyzőit, amelyek már 2 indulási jogot szereztek az olimpiára, és az így kialakult végső sorrendben az első három helyezett szerez olimpiai kvótát.”
A VK-sorozat áprilisban kezdődik, az első két helyszín Szófia és Taskent, majd májusban Baku és Pesaro következik. Az Európa-bajnokságot júniusban rendezik, itt is az egyéni összetett eredmény számít, a rangsorból kihúzzák a már kvótát szerzett országok sportolóit, és így talál gazdára az egyetlen olimpiai indulási jog a legjobban szereplő még kvalifikációval nem rendelkező ország versenyzőjének személyében.
A kontinensviadal egyben világbajnoki selejtező is lesz, ami szintén egy teljesen új rendszerben lesz lebonyolítva a ritmikus gimnasztikában: ha egy team nem jut a legjobb 12 egyéni csapat közé, akkor nem tud kvalifikálni a vb-re, és így csak egyetlen egyéni versenyző, illetve az együttes kéziszer-csapat indulhat majd a vb-n. Pigniczki Fanni előtt tehát hatalmas a feladat, ennek érdekében már február elején megkezdi a közvetlen felkészülést.
“Február elején indulnak a speciális edzések, ahol Fanni folyamatosan mind a négy szert gyakorolja egymás után, ahogyan majd ez a versenyszituációban is lesz. Akkor számít egy edzésen elvégzettnek a munka, ha mind a négy gyakorlatát hibátlanul be tudja mutatni. Az biztos, hogy fizikailag és mentálisan is rendkívül megterhelő lesz ez a menetelés, főleg, hogy a pandémia miatt még mindig rengeteg a bizonytalanság. Fanni nagyszerű sportoló, elszántan készül, mindent megtesz a sikerért.”
Pigniczki felkészítése mellett természetesen más teendői is vannak a szakembernek. Az MTK Budapest egyesületében napi szinten számos feladatot kell megoldania, emellett a junior és a felnőtt együttes kéziszer-csapattal is szeretne jó eredményeket elérni a válogatottban.
“ A mostani junior együttes kéziszer-csapat kiváló, nekik Eb lesz idén, remélem, ők is nagyszerűen szerepelnek majd. Nagy álmom, hogy végre a felnőtt együttes kéziszer-csapattal is maradandót alkossunk. A csapat gerincét a 2019-es junior vb-n 6. helyet szerző együttes alkotja. Nemcsak nálunk, de a világ közvetlen élvonalába tartozó 5-6 országot leszámítva minden nemzetnél gond, hogy két-három év után szétesnek az egységek. Szeretnénk leszámolni ezzel a helyzettel, és egy olyan struktúrát kialakítani, ahol hosszú távra lehet tervezni a felnőtt együttes kéziszer-csapattal. Hosszú évek óta lépésről-lépésre haladunk előre, és nagyon örülök, hogy az Eb-n elért eredményeknek köszönhetően végre a magyar ritmikus gimnasztika nemzetközi elismertsége is szintet lépett előre.”
További híreink
Az IWGA bejelentette a Sportolói Bizottság választási folyamatát
Készült2024-12-16
Megtartotta az év utolsó elnökségi ülését az NVESZ
Készült2024-12-11
NVESZ-gála a 2025-ös Világjátékok jegyében
Készült2024-12-03
TWG 2025 – Megtartotta első sportolói tájékoztatóját az NVESZ
Készült2024-11-15
A Világjátékok 2025: Gálaünnepség a Magyar Csapat tiszteletére
Készült2024-11-13
Lábtenisz-vb - Érmekért hazai közönség előtt
Készült2024-11-07
Új együttműködési megállapodásokat írt alá az IWGA
Készült2024-11-05